Miód właściwości i zastosowanie
Miód to słodki przysmak. Miód naturalny jest produkowany przez pszczoły. Nie każdy lubi jego smak, jednak ciężko odmówić mu wartości odżywczych. Dawniej stosowano go jako lek, ale też wytwarzano z niego alkohol. Ma on dobroczynny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też ciało. Znajdziemy go w składach wielu kosmetyków.
Miód składniki odżywcze:
Miód ma dobroczynny wpływ na serce, nerwy, mózg oraz trudno gojące się rany. Zwalcza bakterie skuteczniej niż niektóre antybiotyki. Jest to również doskonała alternatywa dla dzisiejszych kosmetyków.
Miód ma działanie bakteriobójcze dzięki enzymom, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych owadów. Ponadto znajdziemy w nim nadtlenek wodoru, czyli substancje o silnych właściwościach bakteriobójczych.
Do substancji antybiotycznych, które dzięki pszczołom znajdują się w miodzie, należą lizozym i apidycyna. Substancje te oddziałują na ziarniaki gram-dodatnie i pałeczki gram-ujemne. Miód pomoże również w infekcjach wywołanych laseczkami wąglika, prątkami gruźlicy, rzęsistka pochwowego i grzybami z rodzaju Candida.
W miodzie znajdziemy również dużo mikroelementów, takich jak potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt, i mangan oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.
Acetylocholina zawarta w miodzie poprawi wydolność serca, a potas poprawi również jego pracę. Leki i różne preparaty wzmacniające serce zawierające miód należy stosować w okresach dużego wysiłku fizycznego i umysłowego, przewlekłych chorób, wyczerpaniu organizmu, niedoborach składników odżywczych. W takiej sytuacji miód powinien się pojawić zwłaszcza w diecie dzieci, osób starszych i w okresie przekwitania.
Do właściwości leczniczych miodu należy zaliczyć:
- szybsze gojenie ran,
- mniejsze ryzyko powstania bliznowców,
- leczenie wrzodów żołądka,
- łagodzenie biegunek,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- powstrzymywanie miażdżycy,
- leczenie chorób wątroby i dróg żółciowych,
- wspomaganie organizmu w walce z przeziębieniem i chorym gardłem,
- ukojenie nerwów, łatwiejsze zasypianie,
- pobudzanie pracy mózgu.
źródło: medonet